četrtek, 31. maj 2018

Vransko / Laško / Snovik

1. DAN
Torek, 30. maj 2018

Odpravili smo se na obisk v Celje in na poti zavili na Vransko, ki leži na JZ obrobju Spodnje Savinjske doline.

Vransko

Ogledali smo si cerkev sv. Mihaela, ki je prvič omenjena leta 1123, z marmornim oltarjem, delom znamenitega kiparja Francesca Robbe in njegove delavnice.


 


Kapela sv. Antona z oltarjem Francesca Robbe in njegove delavnice.





"Namizno" dopoldansko spanje.
Potok Merinščica.




Legenda o Vranskem pravi, da je bilo nekoč v kotlini, kjer danes leži trg,  jezero, ob katerem je živelo veliko vran. Po osušitvi jezera je na tem mestu zraslo naselje, ki so ga poimenovali po vranah. V trškem grbu, ki od leta 1868 simbolizira trg Vransko ter je od leta 1999 tudi grb Občine Vransko je upodobljena vrana, stoječa na veji prikrajšanega smrekovega debla.

Grb

Po cesti ob potoku Merinščica smo prišli do rojstne hiše Lavoslava Schwentnerja, ljubljanskega knjigarnarja in založnika, Rodil se je na Vranskem leta 1865 in velja za velikega mecena in založnika pesnikov in pisateljev moderne, ki bi se brez njega stežka tako naglo in uspešno uveljavili. Z njimi je prijateljeval in se na Vranskem večkrat srečeval na počitnicah. Eden izmed njih je bil tudi Ivan Cankar. Schwentner je izdajal tudi knjige za otroke ter za izdajo le-teh pridobival najboljše književnike in ilustratorje tistega časa.


Trška hiša iz 19. st. ima skoraj v celoti ohranjeno stanovanjsko opremo, ki ponazarja kulturo bivanja ob prelomu 19. v 20. stoletje.

 


Kuhinja





Spalnica

Pralni stroj


Prijazna vodička, ki nas je vodila po hiši je tako zanimivo pripovedovala o življenju Lavoslava Schwentnerja, da smo na uro čisto pozabili. Kmalu nam je zazvonil telefon in nas opomnil, da smo v Celju zmenjeni za kosilo. Na hitro smo se poslovili in nadaljevali v Celje. Kljub zamudi nas je na mizi že čakalo kosilo.


 Laško

Po obisku smo se odpravili v Laško. Tam smo se sprehodili čez most do starega mestnega jedra. Bilo je vroče, soparno. Obrnili smo se, se sprehodili še ob Savinji in parku. Potem pa smo se vrnili v AD in se odpeljali v Snovik.

Kip kralja piva Gambrinusa

Pivovarna Laško

Grb grofov Lilijskih vzidan na portal z letnico 1676.

Cerkev sv. Martina

Aškerčev trg z Marijinim stebrom.

Rojstna hiša Ignacija Orožen
Duhovnik in zgodovinar Ignacij Orožen

Svetilka


Rojstna hiša geografa in zgodovinarja Franca Orožen, nečaka Ignacija Orožen.

Glava polboginje in čuvajke vrat meduze.
Srednjeveška glava "konzola".


Na rojstni hiši geografa in zgodovinarja Franca Orožen (1853-1912) je vzidana glava polboginje in čuvajke vrat meduze-ženske s kačjimi lasmi, ki je po legendi ljudi z dobrimi nameni sprejela z nasmehom, hudobne pa okamnela.

Savinjsko nabrežje

Kulturni dom Laško s kipom Primoža Trubarja.

Park s spomenikom NOB in kipom Antona Aškerca.

Pogled na vilo Monet in grad Tabor.


PZA Terme Snovik

2. DAN
Sreda, 31. maj 2018

Terme Snovik





Jutranji sprehod po poti palčka Snovička

Telovadnica v naravi.

Sušilnica sadja



Igra narave in človeka.
Pozabljeno vedro.


Snovik

Terme

Jezero Pristava Mengeš

Na poti domov smo zavili do jezera Pristava oz. Ceguvenškega bajerja, ki se nahaja v bližini centra Mengša. Umetno jezerce je nastalo v opuščenem glinokopu, kjer so pred desetletji kopali glino za nekdanjo opekarno v Mengšu.




Vodni drsalci
Sprijeta kačja pastirja.

Ni komentarjev:

Objavite komentar