nedelja, 27. december 2015

Vipavski Križ

Sobota, 26. december 2015


Vipavski Križ stoji na podolgovatem griču sredi doline in spada med zgodovinsko najzanimivejše kraje Vipavske doline. Prvič je omenjen 1252 kot "villa Crucis", največji razcvet pa je doživel v 16. st..

Vhodni portal v novejšem delu obzidja z letnico 1613.

Nekdanji dvižni most

Jaslice za okensko šipo.

Župnijska cerkev povišanja sv. Križa.

Spominska tabla
Na njej piše, da je zadnjo nedeljo v novembru leta 1563 na tem mestu govoril množici Primož Trubar.

Stari trg z vodnjakom in zvonovi.

Nevsakdanja vrata.
Gasa
Najstarejši del, V gasah, ima ozke uličice z eno-ali dvonadstropnimi hišami.




Po vseh uličicah so v tem času razstavljene jaslice s priimkom družine, ki jih je postavila.


V kraju je bil od leta 1636 kapucinski samostan v katerem je živel eden najbolj uglednih in zabavnih slovenskih pridigarjev in najbolj znan baročni pisec Janez Svetokriški, s pravim imenom Tobia Lionelli (1647-1714). Napisal je pet knjig pridig Sacrum Promtuarium - Sveti priročnik. Pred samostanom so mu postavili doprsni kip.
Grb grofov Thurnov.


V samostanski cerkvi sv. Frančiška Asiškega  je več dragocenih slik. Eno največjih platen pri nas, Slava Svete Trojice iz 17. stoletja je delo kapucinskega brata Oswalda.

 Plac pri gradu in skulptura NOB.

Grajsko dvorišče z vodnjakom.

Ob koncu 15. st. je goriški škof zgradil v Križu štiristolpni grad in kraj obzidal, da bi ga zavaroval pred Benečani in Turki. Kljub temu je bil 1508/09 pod Benečani. Leta 1605 je grad s posestvi kupil grof Hermann Attems.
Plac spada v novejši del vasi.

Južna mestna vrata
 

Bananina palma na dvorišču samostana.
Banane.

Jaslice iz gline.

Kapelica.
Obzidje.
Prijetno nam je bilo hoditi po ozkih uličicah v celoti spomeniško zaščitenega srednjeveškega mesteca. Poklepetali smo z domačinoma. Pogrešala sta burjo, saj se je menda že cel teden tukaj zadrževala megla. Jaslic v cerkvi in domu krajanov si nismo mogli ogledati. Oboje je bilo zaklenjeno. Tudi za ostalo božično dogajanje v Vipavskem Križu smo bili prezgodnji.

Ni komentarjev:

Objavite komentar