V počastitev spomina na našega največjega pesnika dr. Franceta Prešerna, sva se odpeljala v njegovo rojstno vas Vrba. Udeležila sva se pohoda po Poti kulturne dediščine Žirovnica, ki povezuje rojstne hiše Franceta Prešerna v Vrbi, Matija Čopa v Žirovnici, Fran Saleškega Finžgarja v Doslovčah, Janeza Jalna v Rodinah in spominski čebelnjak Antona Janše na Breznici.
Ob prijavi na pohod nam je igral ansambel Kdr voč.
Pred odhodom na pohod sva vstopila v Ribčevo hišo iz 16. st., kjer se je 3. decembra 1800 rodil dr. France Prešeren.
Kamra z zibelko |
Črna kuhinja |
Črna kuhinja |
V nekdanji žitnici se nahaja knjižna zbirka in stalna razstava o življenju in delu pesnika.
Ob 8. uri smo se iz Vrbe po skupinah odpravili na 10 km dolgo, nezahtevno krožno pot.
Šli smo mimo hiše, kjer je bila doma Marija Prešeren, rojena Svetina, mati pesnika dr. Franceta Prešerna.
Čopova rojstna hiša |
Po 20 minutah hoje smo prispeli do Čopove rojstne hiše v Žirovnici. Matija Čop se je rodil leta 1797 v trdi kmečki družini. Po končani gimnaziji je študiral na Dunaju, postal profesor ter služboval na Reki, v Lvovu in Ljubljani. Bil je slovstveno najbolj izobražen Slovenec svoje dobe. Znal je 19 jezikov. Leta 1835 je utonil v Savi. Prešeren je z njim izgubil nenadomestljivega prijatelja. Posvetil mu je svoje najobsežnejše delo Krst pri Savici.
Ogledali smo si muzejsko sobo o arheološkem najdišču na Ajdni,
in razstavo o življenju in delu Matije Čopa.
Prebivalci Žirovnice si pravijo Kašarji, saj je bila nekoč kaša še kako pomembna jed.
Nadaljevali smo v OŠ Žirovnica v Zabreznici.
Pred njo se nahaja Aleja znanih mož (Anton Janša, Matija Čop, France Prešeren, Fran Saleški Finžgar, Janez Jalen).
Ogledali smo si razstavo likovnih del slikarske kolonije Kulturnega društva dr. France Prešeren Žirovnica-Breznica.
Naš naslednji postanek je bil na Breznici pri spominskem čebelnjaku, čebelarja, slikarja in učitelja čebelarstva Antona Janše (1734-1773)
Pohod smo nadaljevali v Doslovče, kjer se je rodil Fran Saleški Finžgar (1871-1962), duhovnik, pisatelj, dramatik in pesnik. Nasmejali smo se zgodbam o starih časih, ki so bile povedane v njihovem narečju.
Ogledali smo si notranjost hiše, poslušali harmonikarja Primoža, popili čaj, pojedli jabolko in se odpravili naprej v vas Rodine.
Pot nas je vodila čez travnato pobočje do razgledne točke. Naredili smo postanek, potem pa nadaljevali po travnatem terenu, dokler se nismo spustili v vas Rodine.
Tam ob cerkvi sv. Klemena stoji hiša, v kateri je bil 26. maja 1891 rojen Janez Jalen, pisatelj in dramatik. Bil je Finžgarjev učenec. Njegov pranečak Janez Mulej je v hiši pripovedoval zanimive zgodbe iz pisateljevega življenja.
Jalnova delovna soba |
Črna kuhinja |
Tržnica domačih dobrot |
Vožnja z lojtrnikom |
Iz Rodin smo nadaljevali po asfaltirani cesti, potem pa zavili na makadamsko cesto. Tam si se lahko do kamnitega znamenja popeljal z lojtrnikom.
Zadnja je bila na vrsti priznana etno-rock glasbena skupina Katalena, ki navdih za ustvarjanje črpa iz zapuščine slovenskih ljudskih pesmi, ki jo prilagaja in izvaja v skladu s svojo lastno estetiko ter preferancami.
Po zaključnih besedah slovesne prireditve:" Lepo se imejte in veliko se smejte!", sva se odpravila proti domu.
Med potjo sva se odločila, da se ustaviva v Kranju. Sprehodila sva se po starem mestnem jedru, kjer se je odvijal sejem domače in umetnostne obrti. Poslušala sva lajnarje in pevce. Vstopila sva v Prešernov spominski muzej in Gorenjski muzej. Pozno zvečer, ko je že zahladilo, sva se odpravila domov.
Ni komentarjev:
Objavite komentar