petek, 21. november 2014

Po kolesi in še malo naokrog

Sobota, 15. november 2014

Juršinci- Breg pri Majnšperku-Ptujska Gora-Rogatec-Idrija
Iz Male Nedelje smo se dopoldan odpravili proti Juršincem. Leta 2009 so tam odprli Muzej dediščine kraljic. V njem so predstavljene vse kraljice, naravne in kulturne dediščine, stari kmečki predmeti in orodje. Muzej je bil zaprt. Nad muzejem se dviguje cerkev sv. Lovrenca.  
V bližini se nahaja večnamenski kulturni center dr. Antona Slodnjaka, s spomenikom padlim vojakom.
Pot smo nadaljevali proti Ptujski Gori. V krožišču, ki vodi do bazilike Marije Zavetnice je postavljen kip slepe deklice, ki naj bi po legendi botrovala nastanku ptujskogorske cerkve.

Ptujska Gora se prvič omenja leta 1927. V preteklosti je imelo naselje različna imena, ki razlagajo njegovo zgodovino (Neustift-Nova Štifta, Mons gratiarum-Gora milosti, Črna Gora). Baročno stopnišče, ki vodi do cerkve  stražita sv. Florijan in sv. Janez Nepomuk. Vhod na vrhu stopnic krasita angela s ščiti in bogato oblikovanimi vazami.
Njena največja znamenitost je milostna podoba Marije Zavetnice s plaščem. Pod njim je upodobljeno 82 oseb, ki predstavljajo zbirko portretov iz tedanjega življenja.
Notranjost cerkve je prava zakladnica oltarjev, svetih podob, gotskih fresk, reliefov, barvanih oken, itd..    Sveti Maksimiljan Kolbe je bil manjši brat minorit, ki je med drugo svetovno vojno v taborišču smrti  Auschwitz dal svoje življenje namesto družinskega očeta. V cerkvi smo videli njegov portret v plitvem reliefu. Še kar nekaj časa bi se zadržali na Ptujski Gori, toda urini kazalci so preveč hitro bežali.
V naselju Breg pri Majšperku tik ob reki Dravinji, nas je s svojo baročno podobo zvabil grad Hamre. Nekoč je bil v lasti ptujskih minoritov. Danes je v precej slabem stanju.
Tudi muzej volne in gobelinov si nismo mogli ogledati, saj smo bili za celo uro prepozni. Postali smo lačni. Povprašali smo po dobri gostilni in napotili so nas v picerijo  Špajza. Bilo je zelo dobro in vse XXL.
 

Prav malo preveč siti, smo se odpeljali do našega naslednjega cilja Muzeja na prostem Rogatec. Lahko smo gledali samo čez ograjo, saj se je ta s koncem oktobra zaprl. 

V Rogatcu smo si ogledali staro mestno jedro s trgom, Marijinim znamenjem in vodnjakom. Povzpeli smo se na pobočje grajskega hriba. Tam stoji cerkev sv. Jerneja in v ozadju se vidi cerkev sv. Hijacinte.
 
Naš zadnji ogled je bil dvorec Strmol, ki je ena izmed najpomembnejših kulturnih znamenitosti v Rogatcu. Tu smo "Po kolesi in še malo naokrog" zaključili. Ugotovili smo, da so muzeji, gradovi, večina cerkva v tem novembrskem času zaprti. Nič hudega, bomo pa imeli izgovor, da nismo vsega videli in se sem še vrnili. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar