ponedeljek, 29. september 2014

Odkrivamo Koroško


Četrtek, 25.september 2014

Slovenj Gradec

Kam na krajše potepanje? Kje bo sijalo sonce? Že nekaj dni smo si postavljali taka vprašanja. Nič čudnega, saj imamo v Sloveniji toliko lepih krajev in tudi dež nam ne prizanaša. Na koncu smo se odločili, da bomo po koščkih odkrivali Koroško. Od doma smo se odpravili v oblačnem jutru in pred Ljubljano smo že bili v dežju. 

Tako smo prispeli do Slovenj Gradca, ki so ga številne razstave in prireditve približale tujini in je leta 1989 dobil častni naslov Mesto glasnik miru. Poiskali smo hostel, ki se nahaja na levem bregu reke Suhodolnice, v mirnem delu Ozar. Tam smo parkirali na brezplačnem camper stop. Ponudili so nam brezžični internet in priklop na elektriko in vodo, ki staneta 5 evrov na dan.
Ko je dež ponehal smo se odpravili do mestnega jedra, ki je oddaljen le 5 minut hoje. Obnovljena graščina Rotenturn se nahaja na samem robu mestnega jedra. V njem je sedež uprave Mestne občine. Pred dvorcem se nahaja čudovit vodnjak.
Rojstna hiša znamenitega skladatelja samospevov Huga Wolfa. Poleg njega so se v Slovenj Gradcu in njegovi okolici rodili ali ustvarjali tudi Matevž Cerdonis-eden zadnjih evropskih tiskarjev inkunabul ( knjiga, posamezna stran ali slika, ki je bila natisnjena v Evropi pred letom 1501), baročna slikarja Straussa, pesnik Ernest Goll, kipar Franc Berneker, pisatelj Franc Ksaver Meško in Ljuba Prennerjeva, slikar Jože Tisnikar in drugi.
 
Center mestnega središča krasi Venetski konj delo kiparja Oskarja Kogoja.
Hoja
Na Glavnem trgu je postavljen Vodnjak življenja- Fons Vitae (avtor Mirko Bratuš), ki je sestavljen iz treh delov: izvir, hoja in obelisk.
Leta 1417 je premožni priseljenec Janez  v mestu zgradil meščanski špital, ki je skrbel za stare, onemogle in bolehne meščane. Za potrebe te ustanove so zgradili cerkev sv. Duha. Najstarejša stavba v mestu je cerkev sv. Elizabete. Leta 1251 je Bertold Andeški posvetil cerkev sv. Elizabeti Thurinški, svoji nečakinji, ki je bila kot zavetnica revnih in ubogih proglašena za svetnico leta 1235.  Mesto je bilo v srednjem veku obdano z obzidjem in tu za obema cerkvama se še danes vidijo ostanki.
V parku ob vhodu v mestno jedro je postavljen bronasti kip mirovnika Mahatma Gandhi (1869-1948), ki ga je izdelal indijski kipar Ram V. Sutar in je darilo indijskega veleposlaništva Sloveniji.

Všeč nam je bil dan, ki smo ga prvič preživeli v odkrivanju Slovenj Gradca upravnega, gospodarskega in kulturnega središča Mislinjske doline. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar