2. DAN / Nedelja, 12. maj 2024
Trbiž - Solbica - Pušja vas
Iz Trbiža sva se ob 9. uri odpeljala v rezjansko vasico Solbico, ki je znana predvsem po rezijanskem brusaštvu in ustnem izročilu, ki ga sestavljajo pravljice, pripovedke, legende, ljudske pesmi in druga pričevanja. Tam sva si želela ogledati Muzej brusačev, Muzej rezijanskih ljudi in se sprehoditi po krožni poti imenovani Ta Lipa Pot.
Solbica (Stolvizza)
Ob prihodu sva se parkirala v bližini spomenika brusačev. Solbica je prav posebna vasica, saj ji je tudi potres leta 1976 prizanesel. V njej je še vedno ohranjena rezijanska arhitektura z značilnimi lesenimi ganki. Fasade številnih hiš krasijo umetniške poslikave (murali). Cerkev v Solbici je bila zgrajena leta 1750 in je posvečena sv. Karlu Boromejskemu. Zanimivo je staro in slikovito naselje Kikej s hišami, zgrajenimi na skalah.
Spomenik "rosajanskemu brusarju" |
Muzej brusačev
Ker se muzej nahaja na koncu vasi, sva si jo mimogrede še ogledala. V prospektu sva prebrala, da Muzej brusačev hrani in razstavlja orodje za opravljanje tega poklica (bruse različnih velikosti, kolesa, stare predmete za rezanje, fotografije). Brusači so, tako kot kleparji in dežnikarji, opravljali pretežno obrtniško dejavnost, zato so morali iskati delo izven doline. Potovali so zlasti po avstro-ogrskih deželah. Zaradi netlakovanih cest in neurejenih poti so delovne pripomočke nosili na hrbtu. Krosmo, leseni premični brusilni stroj z brusom na pedal, so na hrbet pritrdili z dvema naramnima jermenoma. Kasneje so začeli
uporabljati vlečni voziček na dve kolesi. Pozneje pa so
potovali z domiselno prirejenimi in opremljenimi kolesi.
Ob vstopu v muzej sva plačala vstopnino. Vodička nama je v angleškem jeziku na kratko razložila kaj muzej predstavlja in kaj si v njemu lahko ogledava. Po razlagi naju je napotila v sobe z razstavljenimi eksponati in nama povedala, da so razlage napisane tudi v slovenskem jeziku.
Ker sva se s pohoda vrnila tik pred zaprtjem Muzeja rezijanskih ljudi, sva v njega takoj vstopila. Od študentke sva v angleškem jeziku izvedela, da je cela stavba primer tradicionalne rezijanske hiše iz konca 18. stoletja in da ima ohranjene takratne glavne značilnosti. Na kratko nama je razložila kaj vse si lahko ogledava in kje naj začneva. V hišici na dvorišču sva si ogledala stalno razstavo z rekonstrukcijo stare kuhinje in spalnice. Ob vhodu v staro kuhinjo sva opazila naslikanega nasmejanega prašička, ki sedi na blazini in ponazarja blagostanje. V glavni stavbi sva si ogledala začasno razstavo orodij, poslikanih skrinj in zibelk. Za konec sva pustila prostor za pravljice, kjer je predstavljen tudi tisti del nesnovne dediščine, ki ga predstavljajo bajke, pravljice in legende iz domačega ustnega izročila. Ogled je bil brezplačen, le prostovoljni prispevki so bili dobrodošli.
Po ogledu muzeja sva se še nekaj časa zadržala v AD, potem pa sva se odpeljala v Venzone.
Pušja vas (Venzone)
P 46.3356, 13.1400 |
Ni komentarjev:
Objavite komentar