Pod vzhodnimi obronki Škofjeloškega hribovja, na sovodnji Poljanske in Selške Sore leži Škofja Loka. Staro mesto z najbolje ohranjenim srednjeveškim jedrom v Sloveniji.
Grogčeva hiša na Spodnjem trgu |
Prvotne stanovanjske hiše so bile lesene in s čeli obrnjene proti cesti. V pritličjih in ob ulici so bile delavnice in trgovine, v nadstropjih pa stanovanja. Tu so živeli manj premožni meščani in člani obrtniških in trgovskih cehov.
S Spodnjega trga smo prišli na Mestni trg ali Plac. Okoli mesta in gradu je bilo sezidano obzidje.
Pri Kajbetovi hiši zagledamo kovinska vrata z baročnim tolkačem in okovjem.
Na levi strani dominira Homanova hiša. Zunanja podoba z vogalnimi pomoli je meščanski dvorec iz 1524. Fasado krasijo renesančne poslikave, vidijo se freske srednjeveškega vojščaka in sv. Krištofa, ter drugi okraski.
Na zahodni strani trg zapolnjuje cerkev sv. Jakoba.
Posedeli smo na Cankarjevem trgu v kavarni Na štengah.
Prišli smo na Kamniti ali Kapucinski most, ki ga je dal zgraditi škof Leopold v 14. st.. Med jahanjem po mostu, je mostninar od njega zahteval plačilo za prečkanje mostu. Škof je bil užaljen, razjezil se je in začel vpiti. Konj se je prestrašil in zbezljal. Ker ni bilo ograje, sta oba padla čez most in utonila. Leta 1888 so most obnovili in opremili z železno ograjo. Sredi ograje so postavili kip sv. Janeza Nepomuka z loškim grbom na podstavku.
V bližini stoji Kapucinska cerkev s knjižnico in samostanom. V knjižnici poleg inkunabul in starih verskih knjig hranijo dragoceni rokopis patra Romualda Marušiča iz leta 1721. To je "Škofjeloški pasijon" najstarejše ohranjeno dramsko delo v slovenskem jeziku.
Od tam smo se mimo pošte in avtobusne postaje vračali na izhodiščno točko.
Še enkrat smo se ozrli proti Kapucinskemu mostu, cerkvi, gradu, Sori.
Prispeli smo do parkirišča, posedeli na klopci in se čez nekaj časa odpeljali.
Ni komentarjev:
Objavite komentar