petek, 31. marec 2017

Veržej, PZA Vrbje

5. DAN
Petek, 31. marec 2017

Živali na Lovenjakovi kmetiji

Emu.
Domovina emujev je Avstralija. Dosežejo višino 1,8 m, težki so 45 kg in dosežejo starost 6 let. Hranijo se s semeni, travo, sadjem in žuželkami.

Zagorska purana.
Njihova domovina je Severna Amerika. Težki so od 8 - 20 kg, dolgi do 110 cm, njihova starost je od 6-8 let. Prehranjujejo se s pašo na travi, semeni trav, koprivami, rmanom, koruzo, pšenico, raznimi žuželkami in kuhanimi jajčki.



Babičev mlin na Muri 



Babičev mlin na Muri je še edini še redno delujoči mlin na tej reki. Tam smo kupili ajdovo kašo, proseno kašo, pšenični zdrob in moko.

Veržej

Veržej je gručasto ravninsko naselje na desnem bregu Mure. Je samostojna občina, ki je bila ustanovljena leta 1998 in peta najmanjša v Sloveniji. Njena površina je 12 km². Na severu jo obliva Mura, na J in JV meji na Občino Ljutomer, na JZ pa na Občino Križevci pri Ljutomeru

Spomenik v spomin na vojno za Slovenijo in v ozadju spomenik Cvet bratstva in enotnosti.

Salezijanski samostan


Doprsni kip dr. Franca Kovačiča, ki je s svojimi teološko-filozofskimi in zgodovinopisnimi deli pomembno določil slovensko humanistiko v prvi polovici 20. stoletja.

Marijin steber iz leta 1815.

Spominski park Slavka Osterca.
(1895-1941).

Spomenik Slavku Ostercu, skladatelju in glasbenemu pedagogu, ki je v prvi polovici 20. stoletja odločilno moderniziral slovensko resno glasbo, stoji v spominskem parku v središču Veržeja.


Zavod Marianum Veržej je postavil 5 zemljank, ki so zasnovane po vzoru staroslovanskih zemljank. So preproste in namenjene spanju. V okviru zavoda vsako poletje pripravijo kamp Trio, ki obiskovalcem nudi različne programe aktivnega preživljanja počitnic.

TIC Veržej in center DUO.




Poiskala sva TIC in prijazna gospa si je za nas vzela čas in nam veliko povedala o Veržeju. Pustila nas je, da smo si ogledali trgovino, kjer se prodajajo izdelki iz keramike, punčke iz blaga, med, olje. Po ogledu nas je povabila še v delavnico, kjer so keramični izdelki tudi nastali. Kupili smo nekaj spominkov in uslužbenec na blagajni nas je prijazno povabil še na ogled nastajajoče razstave pirhov.











Rokodelska delavnica








Prijazna lončarka nas je popeljala po lončarski delavnici. Na vsa naša vprašanja je prijazno odgovorila. Seznanila nas je s postopkom obdelave gline, sušenjem gline, orodji in pripomočki, ki so za delo z glino potrebni. Pokazala nam je kako se oblikuje glina v skodelice. Navdušila nas je s svojim delom, znanjem in prijaznostjo. 

Parkirišče in cerkev sv. Mihaela.

6.DAN
Sobota, 1. april 2017

PZA Vrbje Žalec





četrtek, 30. marec 2017

Kamp Terme Lendava

4. DAN
Četrtek, 30. marec 2017

Kamp Terme Lendava - Bukovniško jezero - Strehovci - Filovci - Bogojina - Polana

Pri termah se nahaja tudi Energijski park za krepitev zdravja po naravni poti s 5 zdravilnimi točkami in Bosonoga pot.
Bosonoga pot za čiščenje energetskega telesa in polnjenje z energijo.

Točka za podporo in krepitev kardiovaskularnega sistema.

Energijski park.
Strehovci-Strehovske gorice

V Strehovskih goricah najdemo bogato zakladnico še ohranjene izvirne arhitekture iz 18. in 19. stoletja. Ohranjenih je nekaj zelo lepih s slamo pokritih kleti, ki se imenujejo cimprače.







Muzej na prostem Filovci

Filovci so izrazito turistična vas. Naselje z zanimivimi vinorodnimi griči, kjer so še s slamo krite zidanice je znano kot vas z močno lončarsko tradicijo. Presenečeni smo bili, ker v muzeju na prostem ni bilo nikogar. Nekaj časa smo pogledovali, če bomo koga zagledali, ko ga nismo, smo se sami sprehodili naokrog in si odprti del muzeja tudi ogledali.







Kopasta peč za žganje t.i. črne lončevine.

Prekmurska gibanica.


Polana



Za spanje smo se odločili na lepo urejenem postajališču za avtodome Štrk v Polani.