nedelja, 31. marec 2024

Na obali / Milje

2. DAN/ 31. marec 2024

V nedeljo sva zapustila PZA Koper in se odpeljala na ogled edinega istrskega mesta Milje, ki se nahaja na italijanskem ozemlju. Poiskala sva parkirišče, kjer je bilo parkiranje v nedeljo brezplačno.

Milje (italijansko Muggia)

Ob obali, pristanu in mandraču sva se odpravila v staro mestno jedro. Sprehodila sva se do Piazze Marconi. Tam sva si ogledala župnijsko cerkev sv. Janeza in sv. Pavla. Postala sva pred občinsko palačo s stolpom z uro in dvema občinskima grboma na pročelju. Ker so se pojavile prve dežne kaplje, sva se po ozkih ulicah hitro odpravila do Miljskega gradu.  


Deževalo bo. 

Pristan.

Beneški lev.

 

Mandrač

Pogled na Miljski grad.

Cerkev sv. Janeza in sv. Pavla.

Občinska palača s stolpom z uro, dvema občinskima grboma in beneškim levom.

Piazza Marconi.

 

Cerkev sv. Frančiška.

Jaslice v cerkvi.


Obzidje Miljskega gradu.

Začelo je deževati in tako sva zaključila z ogledom tega simpatičnega mesteca.

sobota, 30. marec 2024

Na obali / Piran

1. DAN/ 30. marec 2024

Še enkrat naju je toplejše vreme zvabilo na obalo. 

Parkirala sva na PZA-ju v Kopru in se z avtobusom odpeljala v Piran.

Piran ali Tartinijevo mesto

Po kratkem sprehodu, ki sva ga zaključila na Tartinijevem trgu pred njegovo rojstno hišo, sva se odločila, da vstopiva v Tartinijev muzej in si ga ogledava.   

Tartinijev trg s spomenikom.

Morska deklica

Cerkev sv. Jurija

Od cerkve razgled na mestno jedro in Tržaški zaliv.
 
Tartinijev muzej
 
Giuseppe Tartini se je rodil v Piranu, vendar natančen datum njegovega rojstva ni znan. Krščen je bil  v piranski stolni cerkvi sv. Jurija 8. aprila 1692. Bil je četrti od šestih otrok v družini. Umrl je leta 1770 in je pokopan v cerkvi svete Katerine v Padovi. Vse to in še več o življenju in delu tega velikega violinista in skladatelja, nama je razložil prijazen kustos, ki naju je popeljal po nekaterih sobah njegove rojstne hiše. Najdragocenejši razstavljeni eksponat je Tartinijeva violina, ki je na ogled v čudovito poslikani sobi s pokrajinami in cvetličnimi tihožitji. Tu lahko prisluhnemo najbolj znanim Tartinijevim sonatam. Njegova najslavnejša je Vražji trilček.

Tartinijeva rojstna hiša.


Tartinijeva spominska soba.

Tartinijeva posmrtna maska in rokopisi.

Soba s Tartinijevo violino in poslikavami.

Ogled sva zaključila na balkonu Tartinijeve hiše s pogledom na Tartinijev trg, spomenik in znamenite hiše, ki ga obkrožajo. 

Muzej školjk

Ker sva imela še kar nekaj časa pred prihodom avtobusa, naju je zamikal tudi muzej školjk, ki ima trenutno okoli 3.000 primerkov lupin školjk in polžev z vsega sveta. Ob vstopu sva plačala vstopnino in takoj bila deležna obširne razlage o muzeju. Po razlagi pa sva se sama počasi sprehodila od vitrine do vitrine in si ogledala vse te čudovite primerke fosilov, školjk, polžev, rakov, morskih zvezd,...




Ko sva zaključila z ogledom muzeja, sva se odpravila na avtobusno postajo in počakala na avtobus, ki naju je odpeljal nazaj v Koper.